Batı Su Blog

DOĞANIN MÜCİZESİ OZON

OZON NEDİR?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan stabil olmayan bir gazdır. İki atomlu atmosferde bulunan oksijenin (O2), çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir.

Ozon gazının doğada oluşması güneşten gelen mor ötesi ışınların atmosferdeki oksijeni parçalamasıyla ya da yıldırımın oksijeni parçalamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Ozon gazı havadan daha ağır bir gaz olduğu için yeryüzüne doğru iner, havayı doğal yöntemle temizler. Özellikle yağmurlu ya da fırtınalı günlerde hissettiğimiz koku ozonun yeryüzünde en yoğun halde olmuş şeklidir. Böylelikle yeryüzündeki canlıları koruması yönünden büyük önem taşımaktadır.

OZON VE DEZENFEKSİYON

Ozon gazı oksidasyonu çok yüksek ve bilinen en kuvvetli dezenfektan olması ve diğer dezenfeksiyon yöntemlerine göre insan vücuduna zararlı hiçbir kalıntı bırakmaması sebebiyle son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ozon gazı diğer dezenfektan yöntemleri içerisinde çok daha kuvvetlidir. Ozon organizmaların hücre duvarlarını parçalayarak bilinen bütün virüs, bakteri, mantar, maya ve küf çeşitleri için yok edici bir etkiye sahiptir.

OZON DEZENFEKSİYONU HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Ozonlama, çok farklı alanlarda kullanılabilen bir işlemdir. En yaygın uygulamalardan bazıları şöyledir:

 • Çeşitli yaşam ve kullanım alanlarının ozonlanması (odalar, evler, bodrum katları, depolar, ofisler, mağazalar, marketler, yüzme havuzları, giyinme odaları, oteller, hastaneler, doktor ofisleri ve muayenehaneleri vb.)
 • Arabaların ozonlanması – koltuk ve döşemelerin istenmeyen kokulardan arındırılması, klimaların dezenfeksiyonu, arabanın parçalarındaki kokuların giderilmesi. Örn: sigara dumanı, yanık kokusu, hayvan kokusu, boya kokusu ve çıkarılması zorlayıcı olan kokuların tamamen giderilmesi)
 • Duvarlarda oluşan küflerin ve nemin yok edilmesi
 • Yukarıdaki maddelere ek olarak, ozonla dezenfeksiyon yöntemi; binaların kurutulmasında, su hasarlarının temizlenmesinde ve içme suyu dezenfeksiyonunda kullanılır.

OZONLA DEZENFEKSİYONU KİMLER KULLANABİLİR?

Ozon dezenfeksiyonunun çok çeşitli bir kullanıcı kitlesi vardır. Bu yöntem genellikle en yoğun olarak şu şekillerde kullanılır:

 • Evlerde tüm yaşam alanlarında, havayı dezenfekte etme (bakteri,virüs, mantar ve küflerden arındırmak) amacıyla
 • Suyu ozonlayarak tüm yiyecek ve paketli gıdalardaki bakteri, virüs ve pestisitlerden arınmak amacıyla
 • Araçlardaki aşırı ısınma ve/veya soğuma sonrası salınan kimyasal gazlardan ve trafikteki hava kirliliğinden korunmak ve temiz bir hava sahası oluşturmak amacıyla
 • Evlerde, kapalı alanlarda, dolap içlerinde, mutfakta, banyoda ve evcil hayvanlara özel alanlardaki istenmeyen kokulardan arınmak amacıyla
 • Otellerde, misafirhanelerde ve yatılı hizmet veren diğer kurumlarda. - Ozonla dezenfeksiyon kullanılan odanın diğer misafire daha hızla hazırlanmasını sağlar.
 • Güzellik ve bakım merkezleri, Spa salonları, kuaförlerde. - Ozonlama sayesinde, müşterilere daha ferah ve temiz bir hava sunulur. Ortamın hijyeninin yüksek seviyelerde korunması sağlanır.
 • Doktarların muayenehaneleri ve operasyon odalarında. - Ozon sayesinde tüm odayı ve kullanılan malzemeleri hızlıca dezenfekte eder, steril olmasını sağlar ve zararlı mikroorganizmaları yok eder.

ÜCRETSİZ SU TAHLİLİ